Švédové v Praze

Každoroční více než týdenní pobyt švédských studentů a učitelů z Vyšší odborné školy sociální ve Vaře

jsme začali společně plánovat již brzy zjara s cílem připravit návštěvy a diskuze v organizacích poskytujících sociální služby tak, aby studenti získali co největší přehled o zdejších možnostech a specifikách pro co nejširší škálu klientů.

Čeští hostitelé nejen zasvěceně vysvětlili cíle a principy fungování nabízených služeb, ale mnohdy i zapojili hosty do dění v organizaci. Tak např. studenti ochutnali taneční hodinku v  Domově sociální péče ve Vilové ulici, kde se různými formami – stacionář, týdenní provoz – starají o dospělé lidi s mentálním postižením.

V Komunitní zahradě a centru Kotlaska si zase mohli vyzkoušet plést sítě či poučit se, jak využívat plevely ze zahrady v běžné stravě.  Toto centrum v Praze 8 je součástí organizace Rubikon, která se snaží vrátit do běžného života osoby po výkonu trestu.

Obdobnou cílovou skupinu mají i v sociálním družstvu Střecha, kde si Švédové mohli pochutnat na vegetariánském menu, které zdejší klienti připravují pro širokou veřejnost.

Širokou diskuzi a zájem studentů byl o projekty organizace Rozkoš bez rizika, která pracuje s ženami v sexbyznysu.

Studenti nevynechali ani tradiční návštěvu v dětském domově Radost – zde se hodně diskutovalo o tom, jak řešit situaci mladých, kteří z domova na prahu dospělosti odcházejí a potřebovali by mít možnost přejít do startovních bytů.

Pochopitelně, že byl dostatek času i na návštěvu pražských památek, cestu do Kutné Hory i Terezína i na Pivní festival, který probíhal na Letné.

1 17

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>